Beam Project Astro

BEAM’s Recruitment Week is here!

Θέλεις να γίνεις το νέο μέλος της ΒΕΑΜ; Σε ενδιαφέρει ο τομέας της Διαστημικής; Θέλεις να συνεισφέρεις σε καινοτόμα πειράματα, παίζοντας καθοριστικό ρόλο στην επιτυχία τους;

Εάν η απάντησή σου στα παραπάνω είναι “ναι”, τότε μη χάνεις λεπτό! Η BEAM διοργανώνει μία εβδομάδα Recruitment για τα δύο ενεργά project της, ASTRO και DROPSTAR.

Project ASTRO: Σε συνεργασία με το Εργατήριο Αστρονομίας του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ, η BEAM στοχεύει στον σχεδιασμό και την κατασκευή ενός ραδιοτηλεσκοπίου, δημιουργώντας, έτσι το project ASTRO. Το project αναμένεται να ενισχύσει τις ερευνητικές και εκπαιδευτικές εγκαταστάσεις του ΑΠΘ, καθώς και το ενδιαφέρον του κοινού για τη ραδιοαστρονομία. Αν θέλεις να συνεισφέρεις στον μηχανολογικό, ηλεκτρολογικό και marketing σχεδιασμό του ASTRO, μην χάσεις το υβριδικό event της ομάδας την Κυριακή 18/12, στις 18:00, στο ΚΕΔΕΑ και στον εξής σύνδεσμο.

Tasks Ηλεκτρολόγων Μηχανικών:

* Επιλογή feed για τις συχνότητες που μας ενδιαφέρουν

* Επιλογή receiver για τις συχνότητες που μας ενδιαφέρουν

* Ψηφιακή καταγραφή και επεξεργασία αστρονομικού σήματος

* Ανάπτυξη κώδικα επικοινωνίας του control center με τον receiver

Tasks Μηχανολόγων Μηχανικών:

* Σχεδίαση και κατασκευή του σκελετού του παραβολοειδούς δίσκου και μελέτη της αντοχής του

* Σχεδίαση και κατασκευή της παραβολοειδούς επιφάνειας του Ραδιοτηλεσκοπίου

* Μελέτη και επιλογή μηχανισμού στήριξης του Ραδιοτηλεσκοπίου

* Μελέτη και επιλογή μηχανισμού μηχανισμού στρέψης του Ραδιοτηλεσκοπίου (resolution,αντοχή κλπ.) και συστήματος

Tasks ομάδας Marketing:

* Διαχείριση social media

* Δημιουργία προωθητικού υλικού

* Επικοινωνία με φορείς του πανεπιστημίου

* Αναζήτηση χορηγών

* Διαχείριση ταμείου της ομάδας

Φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Project ASTRO.

Project DROPSTAR: Η τρίτη συμμετοχή της BEAM στον διεθνή διαγωνισμό REXUS/BEXUS, αποτελεί μεγάλη καινοτομία, καθώς, το project DROPSTAR, με αντικείμενο μελέτης τα γαλακτώματα, είναι το πρώτο πείραμα ελληνικής φοιτητικής ομάδας που θα εκτελεστεί στον πύραυλο μονού σταδίου REXUS. Αν θέλεις να συνεισφέρεις στον μηχανολογικό και software σχεδιασμό του DROPSTAR μην χάσεις το event της ομάδας την Πέμπτη 15/12, στις 19:00, στο ΚΕΔΕΑ και στον εξής σύνδεσμο.

Α. Θέσεις Μηχανολόγων Μηχανικών

Για ενασχόληση με τον σχεδιασμό και την κατασκευή του πειράματος θα εκτιμηθούν γνώσεις στα παρακάτω:

- Mηχαvολογικό σχέδιο

- Στατική, Αντοχή υλικών

- Στοιχεία Μηχανών

- Σχεδιαστικά προγράμματα

Για την ενεργειακή προσέγγιση του πειράματος θα εκτιμηθούν γνώσεις στα παρακάτω:

- Θερμοδυναμική

- Μετάδοση θερμότητας

- Μηχανική Ρευστών

Φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Project Dropstar (θέσεις Μηχανολόγων Μηχανικών)

Β. Θέσεις Software Developers:

Θα εκτιμηθούν γνώσεις στα παρακάτω:

- Γνώση Low Level Δικτύων, κυρίως στο Data Link Layer

- Low Level γνώσεις Raspberry Pi για I2C sensors

Φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Project Dropstar (θέσεις Software Developers)

Γ. Θέσεις Ηλεκτρολόγων Μηχανικών

Θα εκτιμηθούν γνώσεις στα παρακάτω:

* Σχεδιασμος PCB

* Κατασκευη ηλεκτρονικων κυκλωματων

Φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Project Dropstar (Θέσεις Ηλεκτρολόγων Μηχανικών)

Σε ενδιαφέρει κάποια άλλη θέση; Δεν διαθέτεις όλες τις γνώσεις που αναφέρονται παραπάνω; Κανένα πρόβλημα! Έλα στα event των ομάδων ανεξαρτήτως και μάθε πως μπορείς να συνεισφέρεις στο έργο της BEAM.

Μείνετε συντονισμένοι στα social media της ομάδας. Ακολουθούν περισσότερα!