Mercury Transit 2016

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΔΙΑΒΑΣΗΣ ΤΟΥ ΕΡΜΗ ΣΤΟ ΑΣΤΕΡΟΣΚΟΠΕΙΟ ΑΠΘ

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση παρατήρησης της διάβασης του πλανήτη Ερμή μπροστά από τον Ήλιο, τη Δευτέρα 9 Μαϊου, 2016.

Πλήθος φοιτητών καθώς και το γενικό κοινό της Θεσσαλονίκης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το φαινόμενο μέσα από τον φακό του τηλεσκοπίου διαμέτρου 23cm που διαθέτει το Αστεροσκοπείου, χρησιμοποιώντας ειδικό φίλτρο.

Οι φωτογραφίες ελήφθησαν και επεξεργάστηκαν από την Χριστίνα Ηρακλέους, με δικό της τηλεσκόπιο από την ταράτσα του κτιρίου.

Η εκδήλωση διοργανώθηκε από την Ομάδα Φοιτητών Παρατηρησιακής Αστρονομίας του Τμήματος Φυσικής σε συνεργασία με αποφοίτους: Θεοδωρακάκος Αντώνης, Καλλίνικος Ταουκτσόγλου, Χατζηγιαννάκης Δημήτρης, Βαχτανίδης Γιώργος, Καλαφατίδου Μαρία, Μακρολειβαδίτη Ευδοκία, Παπαϊωάννου Σοφία, Χατζησωτηρίου Μαρίνα, Σεϊτανίδου Δήμητρα, Καρανικολας Αγγελος, Αγγελίτση Σωτηρία, Βρετινάρης Σταμάτης, Ευθυμιάδου Αναστασία.

OBSERVATIONS OF MERCURY'S TRANSIT ON FRONT OF THE SUN AT THE AUTH OBSERVATORY